Omurga Enjeksiyonları Tedavisi

Omurgayı saran bağ dokusu; duruş bozukluğu, kilo alma ya da yanlış hareket gibi nedenlerden dolayı yıpranır ve kişinin hayatını ciddi yönde etkileyen hastalıklara zemin hazırlar. Skolyoz, kifoz, boyun ve bel fıtığı, omurga düzleşmesi, bel kayması ve omurga kırıkları gibi hastalıkların en yaygın belirtisi ise ağrıdır. Ağrının şiddeti, hissedildiği yer, ağrıyı arttıran ve azaltan durumlar göz önünde bulundurularak tanı konulur. Bazı durumlarda ağrıya kas spazmı, hareket bozukluğu ve postür (duruş) bozukluğu da eşlik edebilir. Ancak omurga enjeksiyonları sayesinde, omurganın duruş bozukluğu ve ağrı ile seyreden rahatsızlıklarına ilaç tedavisine ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çözüm üretilebilmektedir. Özellikle skolyoz ve kifoz gibi omurga hastalıklarının erken yaşlarda ameliyat ile düzeltilemediği kişilerde enjeksiyon yöntemi uygulanabilir ve uygun egzersizler eşliğinde ağrının kontrolü sağlanabilir.

Omurga Enjeksiyonları Nasıl Uygulanır?

Omurga enjeksiyonları ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Genellikle kortikosteroid ve anestezik ilaçların omurgaya ya da sinirlerin yanına enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Ameliyathane ortamında narkoz kullanılmadan uygulanan bu enjeksiyonlar sırasında hastanın ağrı duymaması için sedasyon yaratan ilaçlar verilmektedir. Yine hedef noktanın bulunması için röntgen cihazı kullanılmaktadır.

Omurga enjeksiyonu uygulaması için ince bir iğne hedef noktaya yerleştirilir ve ardından kortikosteroid ile anestezik ilaç karışımı enjekte edilir. Yine aynı iğneden ozon gazı da verilebilmektedir. İşlemin bitmesinin ardından hasta 30 dakika kadar gözlemlenir. Hastanın güvenliği için bir yakını tarafından eve götürülmesi ve 24 saat kadar dinlenmesi tavsiye edilir.

Kullanılan Enjeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Omurga hastalıklarının tedavisi için tercih edilen enjeksiyon yöntemleri şunlardır:

  • Epidural ve transforaminal enjeksiyonlar
  • Sinir kökü blokları
  • Sakroiliak eklem enjeksiyonları
  • Faset eklem enjeksiyonları

Bu yöntemler ile gerçekleştirilen omurga enjeksiyonları ağrı sebebiyle fonksiyonları kısıtlanan hastalara uygulanmaktadır. Yine ağrı nedeniyle gece uyku bozukluğu yaşayan, fizik tedavi ya da ilaç tedavilerinden herhangi bir sonuç alınamayan, ameliyat olması riskli olan ve ameliyat olmak istemeyen hastalara da omurga enjeksiyonu uygulanabilmektedir.

Tüm bunların yanında genellikle ağrı; fıtıktan, eklemlerden, kaslardan ya da bunların kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Ağrı şikâyetinin giderilmesi için hangi enjeksiyon yönteminin kullanılacağına ise şikâyetin kaynağına ve MR sonuçlarına bakılarak doktorlar tarafından karar verilmelidir.

Yazıyı Paylaş: