Omurga Tümörleri Tedavisi

Omurga tümörü, omurga kanalında ya da omurga kemiklerinde gelişen büyümedir. Bu tümörler omurganın sırt, bel, boyun ve kuyruk sokumu gibi bölgelerine yerleşebilir. Tümörlerin kaynağı ise iki türlüdür. Bunlardan birincisi omurga ve omuriliğin yapısını oluşturan hücrelerden kaynaklanan tümörler, diğeri ise primer tümörlerdir. Omurga tümörleri arasında yer alan primer tümörler, vücudun diğer taraflarında gelişen tümörlerin sıçraması ile gelişen ve metastatik olarak adlandırılan tümörlerdir.

Omurgada meydana gelen tümörlerin en sık görülen belirtisi, omurganın ilgili bölgesinde gelişen ağrılardır. Bu ağrı, özellikle geceleri ortaya çıkar ve fiziksel aktivite ile daha da artış gösterir. Tümörün direkt olarak omurilikten kaynaklanması durumunda ya da omurgadan kaynaklanan tümörün omuriliğe baskı uygulaması durumunda bası bulguları da görülmektedir.

Omurga Tümörlerinde Tanı Koyma Süreci

Omurga tümörlerinde tanı koyma işlemine öncelikli olarak hastanın hikâyesi dinlenerek başlanır. Ardından ise fizik muayene gerçekleştirilir. Tümörden şüphe edilmesi durumunda hastadan direkt grafi, MR ve BT gibi görüntüleme tetkikleri istenir. Yine vücudun başka bir bölgesinde tutulum olup olmadığını anlamak üzere sintigrafi ya da PET/CT de istenebilir.

Görüntüleme yöntemleri sonrasında omurgada tümör varlığı tespit edilmişse, tipini ve kaynağını öğrenmek adına biyopsi yapılmalıdır. Bu, tedavinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Omurga Tümörlerinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Omurga tümörlerinin tedavisinde ilk amaç ağrıyı azaltmaktır. Bu nedenle tümörler; ilaç, cerrahi, konvansiyonel radyoterapi ya da radyocerrahi ile tedavi edilebilmektedir.

İlaç Tedavisi

Omurga tümörü tedavisinde kullanılan steroidler, tümörün çevresinde yer alan iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aslına bakılırsa bu tedavi, tümörü etkilemez ancak iltihabı azaltarak omuriliğe bası yapan toplam kitle hacminin azalmasına yardımcı olur.

Cerrahi

Ciddi omurilik basısı yapan ya da omurgayı çöktüren omurga tümörlerinin varlığı durumunda, kemiğin tamir edildiği ve füzyon olarak adlandırılan omurga kaynamasının yapıldığı açık cerrahi tercih edilmektedir.

Konvansiyonel Radyoterapi

Bu tedavi yöntemi, omurgayı etkileyen ağrılı metastazlar için standart bir tedavidir. Ancak tümör çevresinde yer alan sağlıklı dokuda meydana gelen yan etkiler de dâhil olmak üzere pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Ayrıca bazı metastatik omurga tümörleri bu tedavi yöntemine daha az cevap vermektedir.

Stereotaktik Radyocerrahi

Radyo cerrahi, daha önce konvansiyonel rasyoterapi ile tedavi edilememiş olan tümörlerde tercih edilen en güvenli tedavi yöntemidir. Bu yöntem, adında cerrahi içermesine rağmen cerrahi bir işlem değildir. Radyo cerrahi sayesinde çok yüksek radyasyon dozları, normal dokular korunarak hastalıklı bölgeye verilebilmektedir.

Yazıyı Paylaş: