Sırt Fıtığı ( Dorsal Disk Hernisi) Tedavisi

Sırt bölgesinde yer alan omurilik kanalı, boyun ve bel bölgesine göre daha dar olarak seyretmektedir. Bu bölgedeki spinal kanalın içerisinden geçen sinirler ile kanalın kemik duvarı arasındaki mesafe daha azdır. Bu nedenle de sırt bölgesinde meydana gelebilecek bir fıtık hastayı çok daha fazla rahatsız edebilmektedir. Ayrıca sırt fıtığında belirtiler daha kolay ortaya çıkar ve bu nedenle de vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü sırt fıtığı tedavisi geciktiğinde hasta geri dönüşü olmayan bazı durumlar ile karşılaşabilir.

Sırt fıtığı, toplumda rastlanan en önemli rahatsızlıklardan birisidir. Bel fıtığına göre daha nadir görülen bu hastalığın nedeni, sırt bölgesindeki omurlarda hareketin daha az olmasıdır. Sırt fıtığının belirtileri arasında; boyun, sırt ve kollarda ağır, karıncalanma, yürüme bozuklukları, huzursuzluk, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük, idrar ve büyük abdest kontrolünün bozulması yer almaktadır. Sırt fıtığı ortaya çıktıktan sonra ağrı göğüs bölgesinden yana doğru çok şiddetli bir şekilde gelişebilir.

Sırt Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sırt fıtığı tedavisinde uygun vakalarda fizik tedavi ve diğer cerrahi dışı tedavi metodları tercih edilir. Fakat tedavi için cerrahi girişim gerekiyorsa bunu geciktirmeden yapmak oldukça önemlidir. Deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler ile hastalar rahatlatılabilmektedir. Operasyon ne kadar erken yapılırsa elde edilecek sonuçlar da o kadar başarılı olacaktır. Zamanında müdahale edilmeyen vakalar ise giderek ilerler ve sinir elemanları üzerinde bası artar. Çünkü zaman geçtikçe omurilik kanalı doğal olarak daha fazla daralmaktadır.

Sırt Fıtığı Ameliyatı

Fıtığın omuriliği ezdiği durumlarda kas gücü ve duyu kaybı yaşanabilir. Ayrıca hasta dayanılmaz ölçüde ağrılar çekebilir. Bu durumda sırt fıtığı tedavisi için cerrahi müdahale gündeme gelir. Sırt fıtığının gelişimine göre çeşitli ameliyat teknikleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında geleneksel yaklaşım diskektomi ve laminektomidir. Özellikle son yıllarda mikrodiskektomi adı verilen yöntemin uygulama sıklığı artmıştır.

Ameliyat sırasında ciltten itibaren mikro teknik ile çalışmak ameliyatın güvenliğini artırmaktadır. Yine sinir elemanları çok hassas bir biçimde korunmalıdır. Usulüne uygun olarak yapılan sırt fıtığı ameliyatları sonrasında hastalığın kötüye gidişi sona erer ve hasta ciddi oranda rahatlar.

Yazıyı Paylaş: