Skolyoz Ameliyatları

Skolyoz; halk arasında omurga eğriliği olarak da bilinen, hastalıktan öte önemli bir bulgudur. Genellikle büyüme çağında tanısı konulan bu rahatsızlığın pek çok nedeni olabilir. Omurların sağa, sola eğrilmesi ve kendi etrafında dönmesi ile gelişen skolyoz; küçük yaşlarda başlar ve eğer tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir. Toplumda görülme oranı %0,2 ile %6 arasında değişen skolyoz; doğumsal gelişim bozuklukları gibi nedenlere bağlı gelişebildiği gibi vakaların %80’inin nedeni bilinmemektedir. Nadiren kendiliğinden gerileyebilen bu omurga hastalığının tedavisi için omurga eğriliğinin ilerleme riski dikkate alınır. Bu anlamda tedavi için tercih edilen yöntemler arasında; izleme ve sürekli takip, korse uygulamaları, egzersiz ve skolyoz ameliyatı yer almaktadır.

Skolyoz Ameliyatı Nedir?

Bel veya göğüs kısmında görülen ve omurlara bağlı bir hastalık olarak tanımlanan skolyoz, hemen her yaş grubu için risk oluşturmaktadır. Çocuk yaşlarda meydana gelebileceği gibi ergenlikte ve yaşlılıkta da görülebilecek bu hastalığın tedavisi için uygulanan skolyoz ameliyatı, eğriliğin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerin tümüdür. Eğriliğin korse ya da fizik tedavi ile ortadan kaldırılamadığı durumda bu müdahaleye başvurulmaktadır.

Teşhis sonucunda 40 derece üzerinde bir eğriliğin tespit edilmesi halinde skolyoz ameliyatı dışında bir tedavi yöntemine başvurulmayacaktır. Bu sorun ile karşılaşan hastaların mutlaka ameliyat olmaları gerekmektedir.

Skolyoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Skolyoz ameliyatları sırasında sağ ve sol omurga bölgesine eğriliği tedavi etmek adına metal çubuklar yerleştirilir. Bu metallerin omurgaya yaptığı baskı ile eğrilik uzun vadede ortadan kaldırılabilmektedir. Vidalar ile metal çubukların asıl görevi ise eğriliğin düzeltilmesi için gerekli baskıyı sağlamaktır.

Skolyoz tedavisinde özellikle çocuklarda cerrahi müdahale riskli olarak tanımlanır. Ancak çoğu zaman bu müdahaleye gerek duyulmaktadır. Yine omurgasında eğrilik veya bükey yapılanma tespit edilen çocuklarda ameliyata gerek kalmadan farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Fakat bu tamamen omurganın eğrilik derecesine bağlı bir durumdur.

Skolyoz Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Hasta cerrahi müdahale sonrasında bazı riskler ile karşılaşabilir. Bu riskler arasında; uyuşmalar, enfeksiyon ve kanamalar yer almaktadır. Böyle bir durumda hasta hiç vakit kaybetmeden hekiminden yardım almalıdır. Gerekli müdahaleler sonucunda sorun ortadan kalkacak ve hasta gündelik yaşamına devam edecektir.

Yazıyı Paylaş: