Leğen Kemiği Kırıkları (Pelvis Kırığı) Tedavisi

Leğen kemiği yani pelvis, omurganın tabanında yer alan halka şeklindeki sağlam kemiklerdir. Pelvis içerisinde pek çok sinir ve kan damarı yer alır. Ayrıca bağırsakların bir kısmı, üreme organları ve mesane de pelvis içerisinde geçer. Bu sebeple de kırık meydana geldiğinde diğer dokulara, damarlara ya da organlara da zarar gelmesi muhtemeldir. Leğen kemiği kırıkları ise sıklıkla trafik kazası gibi ciddi bir çarpışma sonucunda meydana gelmektedir.

Pelvis kırığı, kişilerde ciddi oranda ağrıya neden olabilir. Bu ağrı, her kalçayı hareket ettirme isteğinde şiddetlenecektir. Ayrıca bazı hastalarda ağrıyan bölge üzerinde şişme ve morarma da görülebilir. Bu kırıkların önemli olması nedeniyle doktorlar tarafından bir an önce müdahale edilmesi gerekmektedir. Ameliyat tedavisi öncesinde kırığın yerini görmek için görüntüleme teknikleri kullanılmalıdır.

Leğen Kemiği Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Leğen kemiği kırıklarında yerinden oynama söz konusu değilse ya da çok az bir yerinden oynama varsa ilk olarak ameliyatsız tedavi yöntemi uygulanacaktır. Bunun için hastaya ağır yük kaldırmaması ve iyileşene kadar bacağının üzerine ağırlık vermemesi tavsiye edilir. Ancak kırık her iki bacağı da kapsıyorsa kişinin bir süre tekerlekli sandalye kullanması gerekebilir. Ayrıca iltihaplanma oluşacağı için antibiyotik tedavisine başlanır ve yine kan pıhtılaşma riskine karşı kan sulandırıcı ilaçlar reçete edilir.

Leğen kemiği kırığı birden fazlaysa ya da kırık, dokulara zarar veriyorsa kişinin bir an önce ameliyata alınması gerekmektedir. Bunun için pelvis kaslarının stabilize edilmesi için harici fiksasyon yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem sırasında metal pimler takılır veya vidalar küçük kesikler yapılarak kas içerisine monte edilir. Açık redüksiyon ve internal fiksasyon yöntemi ile kemik parçaları hızlı bir şekilde yerine yerleştirilir ve hizalama işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında ise kemiğin dış yüzeyine vidalama yöntemi uygulanacaktır.

Leğen kemiği kırıkları için uygulanan cerrahi yöntem ile tedavi sonrasında birtakım komplikasyonlar gelişebilir. Bu komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve yaraların geç iyileşmesi gibi durumlar yer almaktadır. Yine sinir ve damarlara zarar gelmesi ya da kan pıhtılarının olması gibi riskler her daim bulunmaktadır. Bu amaçlı kliniğimizde navigasyon teknolojisi kullanılmaktadır.

Yazıyı Paylaş: