Doğuştan Omurga Hastalıkları

Omurga yani kolumna vertebrails, omurlardan oluşan ve içinde omuriliği barındıran kemik yapıdır. Omurlar, vücudun bükülmesini sağlayacak destekleyici bir yapı şeklinde birbirine sıkıca bağlıdır. Omurga ile ilgili hastalıklar ise en çok bel bölgesinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak boyun omurgasında, sırt omurgasında ve sakrumda da görülebilmektedir. Yine omurgadaki hastalıklar yaş ilerledikçe karşımıza çıktığı gibi doğuştan da kaynaklanabilmektedir. Doğuştan omurga hastalıkları embriyojenik dönemdeki gelişme bozuklukları nedeniyle oluşan anomalilerdir. Anomalinin şiddetine ve şekline göre deformite ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Doğuştan Omurga Hastalıkları Nelerdir?

Doğuştan omurga hastalıkları büyüme çağında ilerleme gösterdiği için konservatif tedavinin yeri sınırlıdır. Alçı ya da korse uygulanabilir, fakat birlikte göğüs deformiteleri de bulunabilir. Bu durumda korse ya da alçı uygulamasında problemler ile karşılaşılabilir. Sonuç olarak deformitenin ilerleyici bir seyir izlemesi sebebiyle doğumsal omurga hastalıklarında tedavi çoğu zaman cerrahidir.

Doğuştan (Konjenital) Skolyoz

Doğuştan kaynaklanan omurga hastalıklarının başında skolyoz gelmektedir. Embriyolojik dönemde anne karnında meydana gelen omurgadaki anomalilere bağlı oluşan şekil bozuklukları, doğuştan skolyoz olarak adlandırılmaktadır. Omurgada eksik ya da normal olmayan bu gelişmeler, embriyolojik oluşumun ilk altı haftasında gerçekleşmektedir.

Konjenital skolyozun belirtileri arasında; özellikle hastanın bel bölgesindeki kıllanmada artış, cilt renginde değişiklikler, sırt bölgesinde elle tespit edilebilecek kemik çıkıntısı ve omurların arkadan bakıldığında düzgün sıralanmaması yer almaktadır. Genellikle anne karnındaki süreçte geçirilen enfeksiyon, hamilelikte başlayan diyabet ve alkol kullanımı gibi durumlar sonucunda oluşan konjenital skolyozun tedavisi için birçok yöntem bulunur. Ancak bunlardan hangisinin uygulanacağına hastadaki anormalliklere göre karar verilir.

Doğuştan (Konjenital) Kifoz

Doğuştan var olan omurga hastalıklarından birisi de kifozdur. Konjenital kifoz hastalarında omurların ayrışma kusuru ya da yapısal ayrışma kusuru söz konusudur. Çocuk büyüdükçe, özellikle hayatının ilk yıllarında gelişimindeki hızlı ilerleme nedeniyle deformite hızla ilerler. Yine segmentasyon defekti daha yavaş ilerlerler ve bu nedenle adölesan döneme kadar cerrahi müdahaleye gerek görülmeyebilir.

Spina Bifida

Spina bifida, ayrı veya açık omurga anlamına gelmektedir. Bu hastalık, bebeğin omurgası ve omuriliğinin rahim içerisinde düzgün şekilde gelişmemesi ve omurgada bir boşluk oluşması durumudur. Bu omurga hastalığına tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir. Ancak gebeliğin ilk evresinde ve öncesinde yaşanan folik asit eksikliği önemli bir risk faktörü olarak görülmektedir. En yaygın görülen spina bifida tipi spina bifina occultadır ve genellikle tedavi gerektirmemektedir.

Yazıyı Paylaş: