Kifoz Ameliyatları

Kifoz, sırt omurgasının öne doğru eğik olmasıdır. 20 ile 55 derece arasındaki kifotik açı normal olarak kabul edilmektedir. Kamburluk yakınmasının en önemli nedenlerinden birisi potural kifozdur. Kişi istediğinde ya da uyarıldığında dik durabilir. Konjenital yani doğumsal kifoz ise embriyonik dönemde oluşmaktadır. Kifotik kişilerin çalışma ortamları mutlaka ergonomik kurallara göre düzenlenmeli, kişi spora yönlendirilmelidir. Ancak eğriliğin 70 derecenin üzerinde olması durumunda kifoz ameliyatı gündeme gelmektedir.

Kifoz olan kişilerde omuzlarda çökme, yuvarlak bir görünüm ve boynun öne doğru eğilmesi gibi duruş bozuklukları söz konusudur. Genel olarak ağırlığını dengeli bir şekilde dağıtamadığı için vücudun dengesi bozuktur. Kan pompalama hızının değişmesi nedeniyle beraberinde akciğer hastalıkları da gelişebilir. Sırt bölgesindeki eğrilik eğer 40 derecenin üzerindeyse mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Yine eğrilik %60-70 derecenin arasındaysa fizik tedavi görülmelidir. Ancak eğrilik %70 üzerindeyse daha önce de bahsettiğimiz gibi kesinlikle cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır.

Kifoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kifoz ameliyatı, oldukça zorlu bir operasyondur. Ancak yapılması da bir o kadar önem arz etmektedir. Bu ameliyatta omurgada oluşan eğrilik düzeltilir. Ense kökünden bel kıvrımının sonuna kadar tüm omurlar birbirine sabitlenir ve bu düzeltmeler kalıcıdır. Ancak küçük çocuklarda farklı bir yöntem uygulanmaktadır. Operasyon sırasında omurgaları tutan ve iç içe geçmesini sağlayan birbirinden bağımsız iki çubuk yerleştirilir. Yine çocuk gelişimi devam ettikçe çubuklar uzatılır. Gerçekleştirilen bu operasyon ile oluşabilecek akciğer ve kalp hastalıklarının da önüne geçilir. Ayrıca ağırlık dengesinin vücuda dengeli bir şekilde oturması sayesinde iskelet ve kas problemleri de çözülmüş olur.

Kifoz ameliyatı uzun süren bir ameliyattır ve hastalara mutlaka genel anestezi uygulanır. Ameliyat sonrasında hastalar ilk 24 saat için yoğun bakıma alınır ve iyileşme durumuna göre 5. günün sonunda taburcu olurlar. Yaklaşık 8. haftada toparlanıp tam olarak ayağa kalkabilirler. Kifoz ameliyatı sonrasında çocuklar 3 hafta sonra okullarına dönebilirler. Yine hastanın masa başı işine dönmesi 12 haftayı bulabilir. Ancak ağır işlerde çalışan kişilerin işe dönmeleri ise yaklaşık bir yılı bulacaktır.

Kifoz Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kifoz ameliyatı, omurgalarda yapıldığı için diğer ameliyatlara göre biraz daha risklidir. Özellikle doktor hatası nedeniyle kısmi felç ya da herhangi bir uzvu kullanamama gibi sorunlar yaşanabilir. Yine bir diğer risk ise enfeksiyon ve yüksek ateştir. Ayrıca ameliyat sonrasında ikinci bir ameliyat daha gerekebilir. Kliniğimizde skolyoz ve kifoz ameliyatları için navigasyon teknolojisi kullanılmaktadır.

Yazıyı Paylaş: