Boyun Kırığı (Servikal Vertebra Kırığı) Tedavisi

Boyun bölgesinde oluşan kırıklar, vücutta meydana gelebilecek diğer kırıklara göre çok daha önemlidir. Çünkü boyun bölgesi, beyin ile vücut arasındaki iletişimi sağlayan önemli yolların geçtiği bir kavşak niteliğindedir. Bu nedenle de boyunda oluşacak kırıklar iletişimi engeller ve vücutta ciddi sorunlara neden olabilir. Boyun kırığı tedavi edilmediği zaman ise meydana gelecek hasarlar sebebiyle ölüm riski söz konusu olabilir.

Boyun kırıkları genellikle trafik kazaları, yüksekten düşme ve silahlı yaralanmalar gibi travmalar sebebiyle oluşmaktadır. Servikal bölgesi travmalarında oluşan kırık ya da çıkıklar solunum yetmezliğine neden olarak el ve ayaklarda felce ya da idrar kaçırmaya neden olabilir.

Boyun Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun kırığı şüphesi olan kişi, mümkün olduğu kadar az hareket ettirilmeli ve hemen bir ambulans çağrılmalıdır. Yaralı sedyeye alındıktan sonra kıpırdatılmadan hastaneye yetiştirilmelidir. Ancak bu tür travmalarda hasta bilinçsiz ise taşınmamalıdır. Çünkü kırılan bölgedeki sinirlerde baskı oluşabilir. Bu da felce ya da ölüme neden olabilir. Servikal direkt grafi, olgunun özelliklerine göre bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans (MRG) ile kırığın yeri ile dokulardaki hasar tespit edilmelidir.

Boyun kırıklarında uygulanacak tedavi yöntemine karar vermek için yaralanmanın neden olduğu hasar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda bazı hastalarda cructchfield askısı olarak da adlandırılan bir askı ile altı haftalık bir tedaviye başlanır. Askının özel uçları, kafa kemiğine vidalar ile tutturulur. Yine askıya belli bir ağırlık eklenerek hastanın boynunu oynatmadan yatması sağlanır. Tedavi boyunca hastanın tüm ihtiyaçları yattığı yerden karşılanır.

Bazı hastalarda ise cerrahi tedavi uygulanması gerekebilir. Cerrahi tedavi sırasında hastanın kırılan boynu, bir saat kadar süren ameliyatta vidalar ile sabitlenir. Hasta iyileştikten sonra vidalar çıkartılmadan hayatını sürdürebilir.

Boyun kırıklarında girişimsel tedavilerin ardından uzun bir süre fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanır. Yine boyun kırığı nedeniyle omurilik zedelenmesi meydana gelmiş ise fizik tedavi daha uzun sürebilir. Ancak tüm çalışmalara rağmen boyun kırıklarında ve omurilik zedelenmesi durumunda çok fazla iyileşme sağlanamayabilir. Riskler göz önünde bulundurulduğunda deniz ya da havuza balıklama atlardan dikkatli olunmalıdır. Yine bunların dışında taşıt kullanırken ve yüksekte çalışırken de meydana gelebilecek kazalara karşı tedbirli olunmalıdır.

Yazıyı Paylaş: