Omurga Kanal Darlığı (Spinal Stenoz) Tedavisi

Omurga kanal darlığı, omurgaların boşluklarının daralması durumudur. Bu durum, omurganın içinden geçen sinirlerde baskı oluşmasına neden olabilir. Sık görülen bir hastalık olan spinal stenoz, çoğunlukla alt sırt ve boyunda görülmektedir. Yine bazı hastalarda herhangi bir belirti görülmezken, bazılarında ise yürürken ya da ayaktayken bel ve bacaklarda; ağrı, uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gözlemlenebilmektedir. Bahsedilen bu belirtiler zaman içerisinde daha da kötüleşebilir. Omurga kanal darlığı genellikle osteoartrit ile ilişkili yıpranmadan kaynaklanır.

Omurga kanal darlığının en yaygın nedeni yaşlılıktır. Yaşlandıkça insan vücudunda dejeneratif bir süreç oluşmaktadır. Yaşlılık nedeniyle omurgadaki dokular kalınlaşmaya başlayabilir ve kemikler büyüyerek sinirleri sıkıştırabilmektedir. Yine osteoartrit ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklar da spinal stenoza sebep olabilmektedir. Ancak omurga kanal darlığına neden olabilecek durumlar bunlar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda doğumda oluşan omurga kusurları, fıtıklı diskler, skolyoz, kemik tümörleri ve akondroplazi de omurga kanal darlığına neden olabilmektedir.

Omurga Kanal Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurga kanal darlığı tedavisi darlığın yerine ve belirtilerin şiddetine göre belirlenmektedir. Hastanın semptomları hafifse ya da herhangi bir semptom yaşamıyorsa, düzenli kontrol yeterli olabilir. Bunun yanında evde uygulanacak bazı yöntemler de işe yarayabilmektedir. Ancak sürekli kontrol ve evde tedaviler işe yaramazda, ilaç ve fizik tedaviye başvurulabilir. Yine bahsedilen bu yöntemlerin hiçbirinden fayda görülmezse, cerrahi müdahale gerekebilir.

İlaç Tedavisi

Spinal stenoz tedavisi sırasında temel amaç ağrıyı azaltmaktır. Bunun için; İbuprofen, asetamiofen ve naproksen gibi ağrı kesiciler, antidepresanlar, anti-nöbet ilaçları ile opioidler kullanılabilir.

Fizik Tedavi

Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin pek çoğu ağrıyı azalmak için hareket etmekten kaçınır. Ancak bu durum daha fazla ağrıya neden olabilir. Fizik tedavi sayesinde ise; hastanın gücü ve dayanıklılığı artar, dengesi gelişir ve omurganın esnekliği korunabilir.

Spinal Stenoz Ameliyatı

Yukarıda bahsi geçen tedavilerin işe yaramaması durumunda ameliyat gündeme gelebilir. Ameliyatın temel amacı, omurilik kanalında daha fazla yer yaratarak hastanın omuriliğindeki ya da sinir köklerindeki basıncı hafifletmektir.

Spinal stenozu tedavisinde kullanılan cerrahi prosedürler arasında ise; laminektomi, laminotomi, minimal inzaziv cerrahi ve laminoplasti yer almaktadır. Bu operasyonlar sonucunda çoğunlukla semptomlarda azalma görülmektedir. Son yıllarda ve bizim kliniğimizde de endoskopik diskektomi ve dekompresyon ameliyatları yapılmaktadır.

Yazıyı Paylaş: