Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi) Tedavisi

Omurga, omur (vertebra) adı verilen kemiklerden oluşur. Bu kemikler arasında yer alan diskler, omurgaya yük binmesine engel olur ve hareket kolaylığı sağlar. Boynumuzda yedi adet omur ve bunların arasında ise beş adet disk yer alır. Disklerin içinde ise jelatinöz adı verilen bir sıvı yer alır. Ancak travmalar, zorlamalar, uzun süre hareketsizlik ve yaşlılık nedeniyle disklerde aşınma ve fonksiyon kaybı meydana gelebilir. Diskin dış tabakası yırtılarak ya da aşınarak içindeki jelatinöz sıvı, sinir ve omur aralıklarına sızar. Bu klinik tablo ise boyun fıtığı (disk hernisi) olarak adlandırılır.

Boyun fıtığının başlıca nedenleri arasında boynu uzun süre hareketsiz bir şekilde tutmak yer alır. Özellikle bilgisayar ve TV karşısında çok fazla vakit geçiren kişilerin bu rahatsızlık ile karşılaşma riski yüksektir. Yine egzersiz yapmamak ve soğuk klimaların bulunduğu ortamda bulunmak da boyun fıtığının başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İyi bir tedavi, doğru tanı ile gerçekleşir. Bu nedenle teşhis sürecinde öncelikli olarak hastanın tıbbi geçmişine bakılmalıdır. Hastanın yaşadığı şikâyetlerin ne kadar şiddetli olduğu ve hangi tedavi yöntemlerinin deneneceği doktor ile yapılacak konuşmalar ile tespit edilir. Ardından hastanın fiziksel muayenesi yapılır. Hareketlerdeki kısıtlamalar, denge ve acı ile ilgili problemler dikkatli bir şekilde incelenir. Bu sırada doktor; kas güçsüzlüğü, duygu kaybı, ekstremitelerde refleks kaybı gibi bulguları da araştıracaktır.

Boyun fıtığı teşhisi için genelde ilk olarak röntgen filmi çekilir. Bu, enfeksiyon gibi problemleri saf dışı bırakmayı sağlar. Yine BT taramaları ve MR ile boyun fıtığının yeri, şiddeti ve sinirlerin etkilenme oranı belirlenebilmektedir.

Ameliyat Gerektirmeyen Tedaviler

Servikal disk hernisi vakalarının pek çoğu ameliyat gerektirmemektedir. Semptomların hafifletilmesi için uygulanabilecek bir dizi cerrahi olmayan tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu anlamda ağrıyı azaltmak için kas gevşeticiler, antienflamatuarlar ve narkotik ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Yine ağrıyı hafifletmek amacıyla hafif masaj, boyun desteği ya da çekme gibi fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Cerrahi Tedavi

Boyun fıtığının tedavisinde ameliyatsız yöntemlerden olumlu sonuç alınamazsa, hasarlı disklerin tedavisi için en önde gelen cerrahi prosedür ön diskektomidir. Bu prosedürün temel amacı, hasar görmüş diskin tamamını ya da bir kısmını kaldırarak sinir kökleri ve omurilik üzerindeki basıncın azaltılmasıdır. Günümüzde hasarlanmış diskler cerrahi olarak çıkarılmakta ve yerine protez uygulanmaktadır. Ancak protez uygulaması her hasta için uygulanabilecek bir yöntem değildir. Son yıllarda ve bizim kliniğimizde de endoskopik diskektomi ve dekompresyon ameliyatları yapılmaktadır.

Yazıyı Paylaş: