Skolyoz Cerrahisi ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Skolyoz sebepleri nelerdir?

Skolyozun en sık karşılaşılan hali; tam nedeni bilinmeyen (idiyopatik) ve anne rahmindeki içsel faktörlerle ortaya çıkan doğuştan (konjenital) türlerdir. Birtakım vitamin ve elementlerin eksikliği, serebral palsi, polio (çocuk felci) veya distrofi (kas erimesi) gibi rahatsızlıklar da skolyoza neden olur.

Skolyozun tedavisi nasıl yapılır?

Skolyozun tedavisi cerrahi olmadan (konservatif) ve cerrahi tedavi şeklinde iki şekilde yapılmaktadır.

Skolyoz cerrahisinde başarı oranı nedir?

Skolyoz ameliyatlarının başarı oranı skolyozun türüne bağlıdır. Tecrübeli ellerde, idiyopatik skolyoz ameliyatının başarı oranı epey yüksektir (%90ların üzerinde). Nöromasküler gruplarda da oldukça yüksektir. Fakat konjenital veya sendromik skolyozlarda bu oran %40 ila %80 arasında değişiklik gösterir.

Skolyozda cerrahi riskler skolyozun türüne göre değişiyor mu?

Cerrahi risk oranı skolyozun türüne, eğrilik derecesine ve tedavinin başlangıç zamanına göre değişiklik gösterir.

Skolyoz tedavisinde korse işe yarıyor mu?

Seçilmiş vakalarda, fizik tedavi egzersizleri ile birlikte Breysler ve Ortezler konservatif tedavi olarak kullanılabilir. Başarı oranı yüksektir.

Pilates ve reformerla skolyoz düzeltilebilir mi?

Skolyoz tedavisi için pilates ve reformer ile alakalı herhangi bir bilimsel veri yoktur. Skolyoz ortopedik hastalıktır. Tedavisi de mutlaka bilimsel olarak ispatlanmış yöntemlerle yapılmalıdır.

Yüzme ile skolyoz düzelir mi?

Skolyoz tedavisi için yüzmenin faydasıyla ilgili bir kanıt yoktur. Yüzmek, omurga sağlığı için yararlı olsa da, skolyozu tedavisi için tek başına yeterli değildir.

Skolyozun ameliyatında risk oranları nedir?

Komplikasyon ihtimali skolyozun türüne göre değişiklik gösterir. İdiyopatik skolyozlarda komplikasyon oranı %5.6 ila %7.6 arasındadır. Konjenital skolyozlarda bu oran yaklaşık %40tır (%10,1 ila %89 arası). Bizim serilerimizde; idiyopatik skolyozlarda komplikasyon oranı %0, konjenital skolyozlarda %2, nöromasküler skolyozlarda %3tür.

Skolyoz ameliyatlarında felç riski var mıdır?

Skolyozun türüne, eğrilik derecesine ve diğer faktörlere bağlı olarak %2,5 ila %5 oranında risk mevcuttur. İhmal edilmiş konjenital vakalarda ve konjenital revizyon vakalarında bu oran %40larda olabilir.

Skolyoz cerrahisinde riskleri azaltan uygulamalar var mıdır?

Skolyoz cerrahisinde, omurilik ameliyatı sırasında birkaç eş zamanlı yöntem izlenir: Somatosensoriyel Uyarılmış Potansiyel (SSEP).

Skolyoza erken cerrahi ne zaman gerekir?

Konjenital skolyozlar için, 1 yaşındaki hastalara bile cerrahi işlem uygulanabilir. Konjenital skolyozlar mümkün olan en kısa sürede opere edilmelidir. Idiyopatik skolyozlarda, ameliyat yetişkinlik çağına ertelenebilir.

Skolyozda revizyon cerrahisi ne zaman gerekir?

Erken başlangıçlarda ve konjenital skolyozlarda tekrarlamalı operasyon yapılır. Enfeksiyon, enstruman hataları, psödoartroz ya da tamamlanmamış cerrahi işlem durumlarında revizyon cerrahisi uygulanmalıdır.

Konjenital skolyozlarda yaşam beklentisi ne kadardır?

Konjenital skolyozun görünümü, eğriliğin doğasına ve ciddiyetine bağlıdır. Şiddetli eğrilikleri olan çocuklar için, başarılı bir omurga ameliyatı ve ameliyat sonrası özenli bakım, omurgalarının mümkün olduğunca normal şekilde büyümesine yardımcı olacakır.

Prof. Dr. Hayati Aygün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: