Bel Fıtığı Tedavisine Genel Bakış

Bu yazı dizimizde, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hayati Aygün’ün “Sağlıklı Günler” programında verdiği bilgiler doğrultusunda bel fıtığı hakkında merak edilenleri açıklayacağız.

Serimizin bu ilk yazısında “bel fıtığı tedavisine genel bakış” konulu bilgi vererek, bel fıtığının tedavisi hakkında genel bir bilgilendirme yapacağız.

Bel Fıtığı Nedir?

Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Aygün, bel fıtığının özellikle çağımızda kas iskelet sistemi hastalıkları içerisinde ilk 5’de sayılabilecek, oldukça yaygın bir bağ dokusu, kıkırdak dokusu hastalığı olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Hayati Aygün bu bağ ve kıkırdak dokusu hastalığının bel fıtığı olarak ortaya çıktığı gibi, belin yanı sıra boyunda ya da sırtta görülmesinin de mümkün olduğunu, belden sonra en sık görüldüğü yerin ise boyun olduğunu belirtiyor. Ancak konumuz bel fıtığı olduğu için bel fıtığından bahsedeceğiz. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hayati Aygün bel fıtığını şu şekilde tarif etmektedir: “Bel omurgasını oluşturan kemik eklemler ve kıkırdak dokuları vardır. Bel fıtığı, işte bu kompleks yapı içerisindeki kıkırdak dokuların bozulması sonucu bölgeden geçen sinirlerin, omuriliğin sıkıştırması sonucu ortaya çıkan bir tür hastalıktır.”

Bel Fıtığı Tedavisi

Prof. Dr. Aygün, bel fıtığı tedavisinin uzun zamandan beri üzerinde tartışmaların yoğunlaştığı bir konu olduğunu, özellikle kendisinin de uzmanlık alanı olan omurga cerrahisi, kas iskelet sistemi hastalıkları biliminde bu konuda son yıllarda bir takım tedavi şablonlarının oluşmaya başladığını ifade etmekle birlikte, hala tartışmalı bir konu olduğunu vurguluyor.

Prof. Dr. Hayati Aygün, ayrıca esas tedavinin hastalığın evresi ve hastalığın ortaya çıkarttığı semptomlara bağlı olarak değiştiğini, temel tedavisinin elbette medikal tedavi dediğimiz, ilaçla yapılan tedavi olduğunun altını çiziyor. Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Aygün, bel fıtığı tedavisi hakkındaki bilgilendirmelerine şu şekilde devam ediyor: “Bunun dışında eğer ilaçla tedaviden bir sonuç alınamıyorsa bu durumda fizik tedaviye başvurulabilir. Aynı zamanda hastanın hayati fonksiyonlarının modifiye edilmesi, yani mesleğinin gözden geçirilmesi, günlük yaşam aktivitelerinin sınırlandırılması gibi tedbirlerle ve fizik tedavi desteğiyle bir tedavi yoluna da gidilebilir. Eğer tüm bu tedavi yöntemlerinden sonuç alınamıyorsa işte o zaman bel fıtığının tedavisinde cerrahi müdahale gündeme gelecektir. Cerrahi tedavi yalnızca acil dediğimiz bazı durumlar var ise, mesela bel fıtığı o hastada kısmi felçler oluşturmuşsa gündeme gelebilir. Özetleyecek olursak bel fıtığının tedavisi öncelikle medikasyon, yani medikal tedavi; eğer medikal tedaviden sonuç alınamıyorsa fizik tedavi ve hastanın günlük yaşantısının modifikasyonu, bundan da sonuç alınamaması durumunda ise cerrahi tedavi gündeme gelecektir.”

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Prof. Dr. Hayati Aygün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: