Endoskopik Omurga Cerrahisi ile Fıtık Tedavisi

02.11.2021

1.    ENDOSKOPİK OMURGA CERRAHİSİ İLE FITIK TEDAVİSİ

Fıtıklaşmış diskler, omurilikten çıkan sinir köklerine baskı yaparak bel, kalça ve bacağa yayılan ağrılar ve uyuşmalar meydana getirir. Bu durum, yaşam kalitesini etkileyebilen kaslarda güç kaybı ya da zayıflık ile birlikte ağrıların da görülmesine neden oluyor. Hastalarımızın büyük çoğunluğunda karşılaştığımız ağrılı semptomları yönetirken, cerrahi yöntemlere başvurmadan önce denenmesini önerdiğimiz birkaç tedavi seçeneği vardır. Hastanın hangi tedavi seçeneğine yönlendirileceğine, klinik muayenesi sırasında manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve röntgen gibi tetkiklerin değerlendirilmesi ile karar verilir. Ağrısı şiddetli olmayan ve cerrahi gerektirmeyen hastalarımızın tedavisine öncelikle ilaç kullanımı ve egzersizler ile başlıyoruz. Ağrı şiddeti orta düzeyde olan hastalar için cerrahi düşünmeden önce fizik tedavi ile birlikte ilaç tedavisi uyguluyoruz. Ancak tüm seçenekler denendi ise ve semptomlarınız kontrol altına alınamıyorsa, invaziv cerrahi seçenekleri sunuyoruz.

Endoskopik omurga cerrahi tekniklerinden yaygın olarak kullanılan bir türü olan endoskopik diskektomi, bel ve bacaklarda (lomber), sırtta (torasik) veya boyun ve kollarda (servikal) ağrıya neden olan fıtıklaşmış disk materyalini çıkarmak için kullanılan minimal invaziv bir cerrahi işlemdir.

Endoskopik lomber diskektomi prosedürü, fıtıklaşmış bir diskin daha güvenli ve daha az hasar meydana gelerek tedavi edilmesini sağlar. Mikrocerrahi tekniklerine kıyasla minimum kan kaybı, enfeksiyon riski ve minimum doku, kas ve sinir hasarı ile hastaya avantaj sağlar. Sağlıklı dokuların zarar görmesi engellenir.

Endoskopik omurga cerrahi teknikleri, lokal/genel anestezi altında cilt altındaki diske ulaşmak için açılan 1-2 cm’lik bir kesiden bir kamera ve bir endoskopik cihaz yerleştirilerek gerçekleştirilir. Cihazların doğru disk üzerine yerleştirildiğinden emin olduktan sonra (skopi yardımıyla), fıtıklaşmış disk,  30x büyütme sağlayan endoskopik kamera eşliğinde gözlemlenerek (monitörden) çıkarılır. Kemikler, bağlar veya kaslar gibi çevredeki masum yapılar zarar görmeden yalnızca hasarlı disk dokusu çıkarılır. Bu hem instabilite hem de yara oluşumu riskini azaltır. Genellikle yara bakımı ve pansuman gerekmez. Operasyon sonrası daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme görülür. Her hastanın durumuna göre, ameliyat ve tedavi planı oluşturulur ve yönetilir.

Prof. Dr. Hayati Aygün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: