Endoskopik Teknikleri Hangi Durumlarda Tercih Ediyoruz?

Endoskopik omurga cerrahisi, kronik boyun, bel, bacak ve kalça ağrılarını ve uyuşuklukları etkin bir şekilde gidermeye yardımcı olan minimal cerrahi prosedürdür. Mikrocerrahinin yetersiz kaldığı ya da hasta için uygun olmadığı (yaş, yandaş ve kronik hastalıklar vb. nedenler ile) durumlarda genellikle tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Bu yöntem, omurga cerrahlarının daha fazla doğrulukla güvenli bir şekilde çalışmasına ve hastalara daha iyi sonuçlar sunmasına olanak tanır.

– Bel Fıtığı         ➡ Fizik tedaviden ve ilaçla tedaviden fayda göremeyen, radyolojik olarak bel omurgasında hastalığa neden olan bozukluğun tam olarak tanımlanabildiği bel, kalça ve ayak ağrısı ile uyuşma, güçsüzlük gibi nörolojik bulguları olanlar ile acil müdahale gerektiren hızlı gelişen felç ve nörolojik bulguları olanlar.

– Boyun fıtığı    ➡ Fizik tedaviden ve ilaçla tedaviden fayda göremeyen, radyolojik olarak boyun omurgasında hastalığa neden olan bozukluğun tam olarak tanımlanabildiği boyun, el ve kol ağrısı ve uyuşukluğu, güçsüzlük gibi nörolojik bulguları olanlar ile acil müdahale gerektiren hızlı gelişen felç ve nörolojik bulguları olanlar.

– Sırt fıtığı         ➡ Fizik tedaviden ve ilaçla tedaviden fayda göremeyen, radyolojik olarak sırt omurgasında hastalığa neden olan bozukluğun tam olarak tanımlanabildiği sırt ağrısı gibi şikayetleri olanlar ile acil müdahale gerektiren hızlı gelişen felç ve nörolojik bulguları olanlar.

– Kanal darlığı  ➡ Fizik tedaviden ve ilaçla tedaviden fayda göremeyen, radyolojik olarak  omurgasında hastalığa neden olan bozukluğun tam olarak tanımlanabildiği ve tedavisiz kalan fıtıkların (bel, boyun, sırt) zaman ile ilerleyip kalsifiye (kireçlenme) olması nedeniyle bel, bacak, kalça ağrısı ve uyuşukluk, yürüme mesafesinin kısalması, el ya da kol uyuşması ve/veya ağrısı belirtileri gösteren ve  acil müdahale gerektiren hızlı gelişen felç ve nörolojik bulguları olanlar.

– Bel kayması   ➡ Fizik tedaviden ve ilaçla tedaviden fayda göremeyen, radyolojik olarak bel omurgasında hastalığa neden olan bozukluğun tam olarak tanımlanabildiği yürüme ile artan, dinlenme ve öne eğilmeyle azalan bel ve bacak ağrıları, çok uzun süre ayakta duramama ya da bacaklarda oluşan kramplar, güçsüzlük gibi klinik bulguları olanlar ile acil müdahale gerektiren hızlı gelişen felç ve nörolojik bulguları olanlar.

Yukarıda belirtilen şikayetlere sahip hastalara koyduğumuz tanılar sonucunda ve hastanın ameliyat öncesi tıbbi muayene bulgularında bir problem görülmemesi durumunda (anestezi onayı) endoskopik omurga cerrahisi ile tedavi gerçekleştirebiliyoruz.

Prof. Dr. Hayati Aygün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: