Hamilelikte Omurga Ağrıları

HAMİLELİKTE OMURGA AĞRILARI

Omurgamız, vücudumuzun bütün yükünü üstlenen en önemli organlardan biridir. İnsanların her türlü hareketi, yürümesi, koşması, hatta oturması omurga sayesinde gerçekleşmektedir. Omurganın taşıdığı insan ne kadar ağırsa, taşıdığı yük de o kadar ağır demektir. Hele ki, ani kilo alımıyla üzerine çok daha fazla yük bindiği için, boyun, sırt ve bel gibi bölgelerde ağrılar oluşmaya başlar. Bu ağrıların en fazla yaşandığı dönem ise hamilelik dönemidir.

Kaburga ve sırt ağrıları özellikle hamileliğin son üç aylık döneminde sıkça görülür. Rahmin genişlemesi, göğüs kafesinin de genişlemesine yol açar. Her şeyden önce büyüyen rahim, kaburga bölgesine doğru genişler ve bu durum da baskıyı artırdığı için ağrıya neden olur. Bir diğer neden ise, alınan kilolar ve göğüslerin büyümesidir. Kilo, hem göğüs kafesine hem de omuriliğine baskı yapar. Ayrıca hamilelik boyunca kaslarda ve hormonlardaki değişim de kaburga ağrılarına neden olabilir.

Toplam vücut suyundaki artış; vertebral kolon ve pelvis etrafındaki bağ dokularında sıvı toplanması anlamına gelir.  Bu, bahsedilen eklemlerin etrafındaki gevşekliği artırır ve sıvı artışı gebeliğin hormonsal değişiklikleri ile daha da şiddetlenir. Pelvik eklemler ve serviks etrafındaki bağları yumuşatır, bu dokularda sıvı tutulmasını artırır ve bu kolay doğuma yardımcı olur. Ancak bu durum sırt ağrısına da neden olmaktadır. Yani ağrının temelinde, duruştaki değişim ve hormonlar bulunmaktadır.

Hamilelik boyunca artan omurga ve bel ağrılarına maruz kalmamak için yapılması gereken bazı şeyler vardır:

  • Kıyafet seçiminize dikkat etmeniz gerekir. Dar, sıkı, rahatsızlık veren kıyafetler yerine pamuklu, bol ve hamilelik ölçülerinize uygun kıyafetler giymek, sizi omurga rahatsızlıklarından korur.
  • Uyurken hamilelik yastığı kullanmak daha rahat etmenizi ve ağrı yaşamamanızı sağlar.
  • Doğru ölçülerde iç çamaşırı giymek, hem dik durmanızı sağlar hem de göğüslerinizin sebep olduğu ağrıyı hafifletmiş olur.
  • Eğer kaburga, omuz ağrısı çekiyorsanız sıcak su torbası tutmak iyi gelecektir.
  • Yürürken ve otururken geriye doğru durmanız gerekir. Böylelikle kaburgalar rahatlar ve ağrıları azalır.
Prof. Dr. Hayati Aygün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: