Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Tedavisi

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı hakkında bilgilendirme yaptığımız serimizde ilk yazımızda bel fıtığı hakkında bilgilendirme yaparak bel fıtığının tedavisi hakkında ise genel bir bilgilendirme yapmıştık. Okumak için buraya tıklayınız. Bu yazımızda ise Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün’ün de en fazla uyguladığı yöntemlerden biri olan kapalı bel fıtığı ameliyatı, endoskopik yöntemle bel fıtığı ameliyatı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Doç. Dr. Hayati Aygün, eğer hastadan konservatif yöntemler dediğimiz ilaçlı tedavi ve fizik tedavi gibi tedavilerden sonuç alınamıyorsa, bu durumda cerrahi tedavinin gündeme geleceğinin altını çiziyor. Aygün, bel fıtığı tedavisinde cerrahi tedavi yöntemlerinin son yıllarda ciddi bir ivme kazandığını belirterek daha önceden direkt açık cerrahi uygulandığını, sonradan mikroskopun eklendiğini ve mikro cerrahi yöntemlerinin devreye girdiğini söylüyor.

Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün şu şekilde sözlerine devam ediyor: “Son zamanlarda da artık tamamen endoskopik bir yöntem uygulamaya başlandı. Türkiye’nin sayılı merkezlerinde yapılan endoskopik cerrahi yöntemi Bursa’da da Özel Medicabil Hastanesi’nde yapılmaktadır. Şu anda hastanemizde, endoskopik yöntemle bel fıtığı ile boyun fıtığı cerrahisi uygulanmaktadır. Hastalarda çok kafa karışıklığı oluşabiliyor. Hastalar genellikle endoskopiyi ağızdan mideye, batına uygulanan cerrahi yöntemler olarak biliyor. Hâlbuki bu yöntem tam olarak böyle değildir. Bel fıtığının tedavisinde endoskopik yöntemle yapılan cerrahi operasyonda belden doğrudan fıtığa endoskopik aletleri kullanarak ulaşabiliyoruz. Hastayı hastanede yatırmadan çok kısa bir süre içerisinde problemi çözebiliyor ve hastamızın tedavisini gerçekleştirebiliyoruz.”

Serimizin bir sonraki yazısında, kapalı bel fıtığı ameliyatının avantajlarını Doç. Dr. Hayati Aygün’ün söylemleri ışığında açıklayacağız.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorumlar;

Hakkımda

Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün, 1999 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 2006 yılında uzman,2008 yılında yardımcı doçent, 2013 yılında ise doçent unvanlarını alan Doç. Dr. Hayati Aygün, sırasıyla 2001-2005 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2006-2007 yılları arasında Kars Devlet Hastanesi’nde, 2008-2013 yılları arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaptı. Aygün, 2016 yılından bu yana Özel Medicabil Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

Güncel Haberler

Ameliyat Konuları

Videolar

Ameliyat Konuları