Bel Fıtığı Tedavisine Genel Bakış

Bel Fıtığı Tedavisine Genel Bakış

Bu yazı dizimizde, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün’ün “Sağlıklı Günler” programında verdiği bilgiler doğrultusunda bel fıtığı hakkında merak edilenleri açıklayacağız.

Serimizin bu ilk yazısında “bel fıtığı tedavisine genel bakış” konulu bilgi vererek, bel fıtığının tedavisi hakkında genel bir bilgilendirme yapacağız.

Bel Fıtığı Nedir?

Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün, bel fıtığının özellikle çağımızda kas iskelet sistemi hastalıkları içerisinde ilk 5’de sayılabilecek, oldukça yaygın bir bağ dokusu, kıkırdak dokusu hastalığı olduğunu söylüyor. Doç. Dr. Hayati Aygün bu bağ ve kıkırdak dokusu hastalığının bel fıtığı olarak ortaya çıktığı gibi, belin yanı sıra boyunda ya da sırtta görülmesinin de mümkün olduğunu, belden sonra en sık görüldüğü yerin ise boyun olduğunu belirtiyor. Ancak konumuz bel fıtığı olduğu için bel fıtığından bahsedeceğiz. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün bel fıtığını şu şekilde tarif etmektedir: “Bel omurgasını oluşturan kemik eklemler ve kıkırdak dokuları vardır. Bel fıtığı, işte bu kompleks yapı içerisindeki kıkırdak dokuların bozulması sonucu bölgeden geçen sinirlerin, omuriliğin sıkıştırması sonucu ortaya çıkan bir tür hastalıktır.”

Bel Fıtığı Tedavisi

Doç. Dr. Aygün, bel fıtığı tedavisinin uzun zamandan beri üzerinde tartışmaların yoğunlaştığı bir konu olduğunu, özellikle kendisinin de uzmanlık alanı olan omurga cerrahisi, kas iskelet sistemi hastalıkları biliminde bu konuda son yıllarda bir takım tedavi şablonlarının oluşmaya başladığını ifade etmekle birlikte, hala tartışmalı bir konu olduğunu vurguluyor.

Doç. Dr. Hayati Aygün, ayrıca esas tedavinin hastalığın evresi ve hastalığın ortaya çıkarttığı semptomlara bağlı olarak değiştiğini, temel tedavisinin elbette medikal tedavi dediğimiz, ilaçla yapılan tedavi olduğunun altını çiziyor. Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün, bel fıtığı tedavisi hakkındaki bilgilendirmelerine şu şekilde devam ediyor: “Bunun dışında eğer ilaçla tedaviden bir sonuç alınamıyorsa bu durumda fizik tedaviye başvurulabilir. Aynı zamanda hastanın hayati fonksiyonlarının modifiye edilmesi, yani mesleğinin gözden geçirilmesi, günlük yaşam aktivitelerinin sınırlandırılması gibi tedbirlerle ve fizik tedavi desteğiyle bir tedavi yoluna da gidilebilir. Eğer tüm bu tedavi yöntemlerinden sonuç alınamıyorsa işte o zaman bel fıtığının tedavisinde cerrahi müdahale gündeme gelecektir. Cerrahi tedavi yalnızca acil dediğimiz bazı durumlar var ise, mesela bel fıtığı o hastada kısmi felçler oluşturmuşsa gündeme gelebilir. Özetleyecek olursak bel fıtığının tedavisi öncelikle medikasyon, yani medikal tedavi; eğer medikal tedaviden sonuç alınamıyorsa fizik tedavi ve hastanın günlük yaşantısının modifikasyonu, bundan da sonuç alınamaması durumunda ise cerrahi tedavi gündeme gelecektir.”

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorumlar;

Hakkımda

Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Aygün, 1999 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 2006 yılında uzman,2008 yılında yardımcı doçent, 2013 yılında ise doçent unvanlarını alan Doç. Dr. Hayati Aygün, sırasıyla 2001-2005 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2006-2007 yılları arasında Kars Devlet Hastanesi’nde, 2008-2013 yılları arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaptı. Aygün, 2016 yılından bu yana Özel Medicabil Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

Güncel Haberler

Ameliyat Konuları

Videolar

Ameliyat Konuları